Mercedes-Benz ML (M-Klasa) to średniej wielkości SUV klasy premium, dostępny z benzynowymi V6 i V8 oraz mocnym dieslem. To bezpośredni rywal BMW X5, Audi Q7 i Porsche Cayenne, a jego następcą jest dzisiejsze GLE. Na amerykańskich aukcjach Mercedes ML potrafi być nawet o 20–30% tańszy niż ten sam egzemplarz w Polsce.
W USA takich aut jest sporo, więc na aukcjach Copart i IAAI wybór jest naprawdę duży – od tanich diesli po mocne wersje Mercedesa ML 550 i ML 63 AMG. Sprowadzamy je w cars-world.pl, prowadząc cały import auta z USA od licytacji po dostawę pod dom. Kwoty w dolarach to wartości z aukcji prezentowanych u nas (bez opłat importowych).
Mercedes ML miał trzy generacje: W163 (1998–2005), W164 (2006–2011) i W166 (2012–2015), po czym w 2015 roku model przemianowano na MercedesaGLE. Na aukcjach najczęściej spotykamy najmłodszą generację W166, a więc roczniki 2012–2015 z bogatą gamą silników.
Wersja | Silnik / moc | Paliwo | Wartość aukcyjna |
|---|---|---|---|
ML 350 4Matic | 3.5 V6, 302 KM | Benzyna | ok. 3 800–8 400 $ |
ML 350 BlueTEC | 3.0 V6, ~240 KM | Diesel | ok. 2 500–6 000 $ |
ML 550 4Matic | 4.6 V8 biturbo, 402 KM | Benzyna | ok. 3 600–8 500 $ |
ML 63 AMG | 5.5 V8 biturbo, 518–550 KM | Benzyna | ok. 8 100–14 000 $ |
Najczęściej trafia się ML 350 – benzynowy V6 lub oszczędny diesel BlueTEC. Przykładowo w naszym katalogu były: 2013 ML 550 4Matic (4.6 V8) z niskim przebiegiem ok. 88 tys. km, 2015 ML 63 AMG (5.5 V8) z tytułem Rebuilt (Kup teraz ok. 12 500 $) oraz diesle ML 350 BlueTEC już od ok. 2 500 $ wartości aukcyjnej.
W najczęstszej generacji W166 gama jest szeroka – od oszczędnego diesla po V8 z AMG. Krótka ściąga, zanim spojrzysz na tabelę.
Wersja | Silnik / moc | Paliwo | Wartość aukcyjna |
|---|---|---|---|
ML 350 BlueTEC | 3.0 V6, ~240 KM | Diesel | ok. 2 500–6 000 $ |
ML 350 4Matic | 3.5 V6, 302 KM | Benzyna | ok. 3 800–8 400 $ |
ML 550 4Matic | 4.6 V8 biturbo, 402 KM | Benzyna | ok. 3 600–8 500 $ |
ML 63 AMG | 5.5 V8 biturbo, 518–550 KM | Benzyna | ok. 8 100–14 000 $ |
Bez względu na wersję warto wiedzieć, że części do ML są szeroko dostępne – model dzieli technikę z GL i GLE, więc zna go każdy serwis Mercedesa.
Wiele ML ze Stanów to normalne, jeżdżące auta – tytuł Clean lub Clear (czysty) i statusRun and Drive (odpala i rusza), często przy wysokim przebiegu. Obok nich trafiają się egzemplarze po szkodzie, z tytułem Salvage (szkoda całkowita) lub Rebuilt (odbudowane), zwykle po stłuczce przodu lub boku.
Przy tym modelu, poza standardowym sprawdzeniem, patrzymy na kilka rzeczy.
Jeśli auto budzi wątpliwości, mówimy o tym wprost i odradzamy zakup. W razie potrzeby zamawiamy też opinię rzeczoznawcy.
Samo auto bywa tanie – diesle ML 350 BlueTEC startują od ok. 2 500 $ wartości aukcyjnej – ale liczy się pełny koszt sprowadzenia. Pokazujemy go jawnie, a nasze wynagrodzenie to stała prowizja 2 000 zł brutto, bez ukrytych opłat. Na całość składają się: cena auta, transport w USA i fracht morski (21–35 dni, trasa ok. 9 380 km), cło, akcyza 18,6% (silniki powyżej 2000 cm³), VAT oraz nasza prowizja.
Za tę obsługę prowadzimy Cię przez cały proces: typujemy auto, sprawdzamy VIN i Carfax, licytujemy, organizujemy transport, robimy odprawę celną i formalności, a na końcu dostarczamy pojazd (średnio ~45 dni). W usługach dodatkowych mamy akcyzę (300 zł), ubezpieczenia, finansowanie i rzeczoznawcę. Dokładną kwotę dla wybranego ML policzysz w kalkulatorze importu aut z USA.
Amerykański ML ma kierownicę po lewej stronie, więc po prostym dostosowaniu nadaje się do rejestracji w Polsce. Poza tym warto pamiętać o kilku rzeczach.
Na koniec, żeby zebrać to w całość. ML ze Stanów sprawdzi się, gdy:
Jeśli to Twój kierunek, pomożemy wskazać i sprawdzić konkretny egzemplarz, żebyś licytował świadomie, a nie w ciemno.
Na aukcjach dominuje generacja W166 (2012–2015). Do wyboru są: benzynowy ML 350 (3.5 V6, 302 KM), diesel ML 350 BlueTEC (3.0 V6, około 240 KM), ML 550 (4.6 V8 biturbo, 402 KM) oraz topowy ML 63 AMG (5.5 V8, 518–550 KM).
Na koszt składają się: cena auta z aukcji, transport w USA, fracht morski, cło, akcyza, VAT oraz stała prowizja 2 000 zł brutto. Diesle ML 350 BlueTEC zaczynają się od około 2 500 $ wartości aukcyjnej. Dokładną kwotę wyliczysz w kalkulatorze importu aut z USA.
Wszystkie wersje ML mają silnik powyżej 2000 cm³, więc obowiązuje stawka 18,6%, liczona od wartości rynkowej auta w Polsce. Deklarację AKC-U rozliczamy w ramach usługi akcyzy (stała opłata 300 zł).
Tak. Auto ma kierownicę po lewej stronie; do rejestracji dostosowuje się oświetlenie i licznik do km/h. To standardowe i niedrogie przeróbki.

Kampera z USA sprowadzisz tak jak auto osobowe – z aukcji Copart lub IAAI, przez RoRo i odprawę – ale o opłacalności decydują trzy liczby: DMC (B czy C1), pojemność silnika (akcyza 3,1% czy 18,6%) i kubatura (fracht).

Najmniej awaryjne auta z USA to w 2026 roku przede wszystkim Lexus RX, Toyota 4Runner, Lexus GX 460, Camry i Lexus ES z silnikami Toyoty. Tak wynika z J.D. Power 2026, Consumer Reports i badania iSeeCars na 395 mln aut.

Cena młotkowa to dopiero początek rachunku, a urząd liczy VAT od zupełnie innej kwoty. VAT na auto z USA wynosi 23% przy odprawie w Polsce, 21% w Holandii i 19% w Niemczech.

Numer VIN auta z USA to 17-znakowy identyfikator wymagany federalnym przepisem 49 CFR 565. Z samego numeru odczytasz producenta, silnik, rocznik modelowy i fabrykę, a 9. znak pozwala w minutę wykryć zmyślony VIN.

Sprawdzamy, jakie modele samochodów Polacy sprowadzają z USA najchętniej. Pokazujemy ranking z uzasadnieniem – dlaczego akurat te auta wypadają najlepiej przy imporcie i na co uważać przy każdym z nich.

Akcyza na samochód osobowy z USA wynosi 3,1% przy silniku do 2000 cm³ i 18,6% powyżej tej pojemności. Hybrydy płacą 1,55% lub 9,3%, elektryki i wodorowce 0%, a pickupy sklasyfikowane jako ciężarowe nie podlegają akcyzie w ogóle.

UC95 to projekt ustawy Ministerstwa Infrastruktury zmieniający zasady dopuszczania do ruchu pojazdów spoza Unii Europejskiej. Na wrzesień 2026 nadal jest projektem – nie został przyjęty przez Radę Ministrów ani skierowany do Sejmu.

Historię auta z USA sprawdzisz po numerze VIN w kilku niezależnych źródłach: federalnym rejestrze NMVTIS, raporcie komercyjnym oraz na karcie aukcyjnej Copart lub IAAI. Podstawowa weryfikacja kosztuje około 35–45 USD i zajmuje zwykle około 30 minut.

W 2026 r. odpowiedź na pytanie o cło nie brzmi już automatycznie „10%”. Od 1 lipca 2026 r. część samochodów może korzystać ze stawki 0% – ale tylko wtedy, gdy auto ma pochodzenie USA i spełniono warunki preferencji.

Najczęściej nie. Problem zaczyna się nie od napisu „USA” w historii auta, tylko od konkretnego modelu, wersji i części, której potrzebujesz.

Timed Auction na IAAI to aukcja, w której nie ścigasz się z licytatorem na żywo. Ustawiasz maksymalną kwotę, system podbija za Ciebie, a każdy lot ma własny moment zakończenia.

Scat Pack nie jest nazwą jednego silnika. To performance’owe oznaczenie Dodge – od grupy szybkich modeli z 1968 roku, przez 392 HEMI 6.4 V8 z lat 2015–2023, po Chargera 2026 z 3.0 twin-turbo i elektrycznego Daytonę.