Kamper z USA: najpierw DMC, potem zakochanie – drzewko decyzji przed licytacją
Zanim zalicytujesz, odczytaj dopuszczalną masę całkowitą kampera z GVWR na naklejce na słupku B – i to ona, nie długość czy klasa, rozstrzyga o prawie jazdy. Zacznij od własnych uprawnień i przejdź drzewko krok po kroku:
Masz kat. B (bez C1)?
├─ TAK → szukaj aut z DMC ≤ 3 500 kg (≤ 7 716 lb)
│ ├─ kampervan Class B ≤ 7 716 lb → OK (rzadkie)
│ ├─ kampervan 8 550 lb (np. Sprinter 2500) → NIE na B, C1 albo rezygnacja
│ └─ przyczepa → licz łączną DMC zestawu (≤ 4 250 kg na B, wyżej B+E)
└─ NIE, mam C1 → do 7 500 kg (16 534 lb)
├─ Class C na E-350/E-450 (5,2–6,6 t) → OK
├─ Class A na F-53 16 000 lb (7,26 t) → OK na C1
└─ Class A 18 000–24 000 lb → potrzebna kat. C
Potem: silnik ≤ 2000 cm³? → akcyza 3,1%, powyżej → 18,6%
Potem: podwozie made in USA? → cło 0%, inaczej 10%
Potem: wysokość > 2,69 m? → tylko RoRo (cena za m³)
Kampery z aukcji Copart i IAAI – Class A, B, C czy przyczepa, co naprawdę kupujesz?
Class B to kampervan, Class C to zabudowa na podwoziu vana (np. E-450), Class A to motorhome w kształcie autobusu na podwoziu np. F-53, a przyczepę holujesz – każdy z tych typów ma inną masę i wymaga innych uprawnień. Porównaj masy i podwozia w tabeli 1, zanim zaczniesz przeglądać loty.
Tabela 1. Klasy RV z USA a prawo jazdy w Polsce
Klasa | Typowe podwozie / silnik | GVWR → DMC | Kat. PJ |
|---|---|---|---|
Class A | Ford F-53 6.8 V10 (362 KM), Freightliner XC | 16 000–24 000 lb → 7,3–10,9 t | C (F-53 16k lb: C1) |
Class C | Ford E-350/E-450 6.8 V10 (305 KM) | 11 500 / 14 500 lb → 5,2 / 6,6 t | C1 |
Class B | Sprinter, ProMaster, Transit | np. 8 550 lb → 3,9 t | C1 (B tylko ≤7 716 lb) |
Travel trailer, fifth wheel | holowane (CN 8716) | różnie | B, B+E lub C+E wg zestawu |
Truck camper | zabudowa na pickupie | DMC pickupa | wg DMC pickupa |
Klasa C na Fordzie E-450 to dobry wybór, jeśli masz C1, a jeśli chcesz wejść w temat najtaniej, rozejrzyj się za kampervanem na Ramie ProMaster. Aktualne oferty znajdziesz w kategorii kampery z USA, a holowane w przyczepach kempingowych z USA.
Truck camper i fifth wheel z USA – kiedy liczy się DMC pickupa?
Przy zabudowie wsuwanej na pickupa liczy się masa samego pickupa, więc uprawnienia sprawdzasz po jego naklejce, nie po kamperze. Bazę pod taką zabudowę znajdziesz w pickupach z USA.
Kategoria B, C1 czy C – jakie prawo jazdy na kamper z USA w 2026?
Na kamper powyżej 3,5 t potrzebujesz C1 – w 2026 r. nie ma od tego wyjątku dla aut benzynowych i diesli. Tabela 2 pokazuje podział według ustawy o kierujących pojazdami (art. 6).
Tabela 2. DMC a uprawnienia (stan na 20.10.2026)
DMC pojazdu | Kategoria | Warunki |
|---|---|---|
do 3 500 kg | B | – |
3 501–4 250 kg, paliwo alternatywne, adnotacja w dowodzie | B | min. 2 lata kat. B |
3 501–4 250 kg, kamper benzyna/diesel | C1 | – |
3 501–7 500 kg | C1 | – |
powyżej 7 500 kg | C | – |
Pułapka 8 550 lb – dlaczego motorhome i kampervan z USA to zwykle C1?
Kampervan na Sprinterze 2500 to zwykle kategoria C1. Jego GVWR wynosi najczęściej 8 550 lb, czyli 3 878 kg. Zanim zalicytujesz, sprawdź naklejkę na słupku B, a nie opis z katalogu.Sprintera z USA weryfikujemy po VIN.
Kamper 4,25 t na kategorię B – co już obowiązuje, a co dopiero od 2029?
Dziś kampera do 4,25 t poprowadzisz na B tylko wtedy, gdy jeździ na paliwa alternatywne – benzynowe i diesle dopiero od 26.11.2029. Fakty zebraliśmy w tabeli 3.
Tabela 3. Kamper 4,25 t na kat. B – mit i stan prawny
Twierdzenie | Stan na 20.10.2026 |
|---|---|
„Od 2025 kamper 4,25 t na B" | Fałsz. Dyrektywa (UE) 2025/2205 weszła w życie 25.11.2025, ale wymaga wdrożenia |
„Polska już wdrożyła" | Fałsz. Ministerstwo Infrastruktury (30.04.2026): trwa analiza zmian |
„Wystarczy B" | Po wdrożeniu: B plus szkolenie lub test, kod unijny w prawie jazdy |
Kiedy realnie | transpozycja do 26.11.2028, stosowanie od 26.11.2029 |
Koszty importu kampera z USA – dwie kalkulacje od aukcji do tablic
Za kamper z aukcji za 32–38 tys. USD zapłacisz w Polsce łącznie około 233–278 tys. zł, bo podatki to ok. 46–60% wartości celnej. Porównaj swoją ofertę z dwoma przykładami w tabeli 4.
Tabela 4. Przykładowe kalkulacje „na kołach"
Pozycja | Kamper 1: Class C, Transit 350 3.5 V6, ~3,9 t | Kamper 2: Class B, Sprinter 2500 3.0 V6 diesel |
|---|---|---|
Cena + opłaty aukcyjne + transport w USA | 34 650 USD = 132 276 zł | 40 500 USD = 154 609 zł |
Kubatura RoRo | 59,6 m³ | 34,1 m³ |
Fracht RoRo + port | 15 118 zł | 9 380 zł |
Wartość celna (CIF) | 147 394 zł | 163 991 zł |
Cło: 0% / 10% | 0 zł / 14 739 zł | 0 zł / 16 399 zł |
Akcyza 18,6% | 27 415 zł | 30 502 zł |
VAT 23% (wariant 0%) | 40 206 zł | 44 733 zł |
Prowizja + usługa akcyzy | 2 000 zł + 300 zł | 2 000 zł + 300 zł |
Agencja, laweta, tłumaczenia (szacunek) | 5 900 zł | 5 400 zł |
Badanie + identyfikacja | 325 zł | 325 zł |
Homologacja, adaptacje (szacunek) | 9 000 zł | 7 000 zł |
Razem, cło 0% | ≈ 232 500 zł | ≈ 254 300 zł |
Razem, cło 10% | ≈ 254 000 zł | ≈ 278 200 zł |
Prawo jazdy | C1 | C1 przy 8 550 lb |
Założenia: kurs celny 3,8175 zł/USD, 4,25 zł/€, opłaty aukcyjne przykładowe, fracht po 53 €/m³ plus 400 € opłat portowych. Swój wariant policz w kalkulatorze kosztów importu aut z USA. W kamperze 2 przy silniku ≤2000 cm³ (Sprinter 2.0) akcyza spada z 18,6% do 3,1%, czyli o ok. 25 400 zł.
Cło 0% przy imporcie kampera z Ameryki tylko dla podwozia „made in USA"
Cło 0% zapłacisz tylko wtedy, gdy podwozie ma pochodzenie z USA – w innym razie stawka dla kampera (CN 8703) to 10%. Od 1.07.2026 towary z niepreferencyjnym pochodzeniem z USA mają 0% (rozporządzenie (UE) 2026/1455). Ford E-Series i F-53 zwykle spełniają ten warunek, a pochodzenie Sprintera z Charleston potwierdzamy z agencją celną po VIN, dlatego liczymy oba warianty. Szczegóły: cło 0% na auta z USA.
Akcyza na kamper z USA – motorhome to CN 8703, przyczepa już nie
Kamper w taryfie to CN 8703, czyli dla akcyzy samochód osobowy: przy silniku 6.8 V10, 7.3 V8, Transit 3.5 V6 czy Sprinter 3.0 V6 zapłacisz 18,6%, przy ≤2000 cm³ 3,1%. Przyczepa kempingowa (CN 8716) akcyzy nie ma. Mechanikę rozliczenia opisaliśmy we wpisie o akcyzie na auta z USA.
RoRo, nie kontener – jak płynie kamper ze Stanów do Polski?
Kamper z USA zwykle nie zmieści się w kontenerze (wnętrze 40' HC ma ok. 2,69 m wysokości), więc płynie RoRo, a cena liczona jest za m³. Całość importu trwa 45–75 dni, a fracht 21–35 dni – więcej w poradniku ile trwa sprowadzenie auta z USA.
Tabela 5. Kontener czy RoRo
Kryterium | Kontener 40' HC | RoRo |
|---|---|---|
Wysokość | ok. 2,69 m | wg statku, klasy A i C wchodzą |
Kto się mieści | niski van, niska przyczepa | klasa A, C, wysokie B, przyczepy |
Cena | za kontener | za m³ (np. 53 €/m³ wsch. wybrzeże) |
Co trzeba przerobić w RV z USA przed rejestracją w Polsce?
Przed rejestracją przygotuj się na przeróbkę prądu na 230 V, instalacji gazowej, przyłączy wody, świateł i licznika. Sprawdzaj na zdjęciach:
- instalacja 110 V / 60 Hz z gniazdem zewnętrznym – przeróbka na 230 V / 50 Hz,
- propan – zbiorniki ASME i butle DOT z amerykańskimi zaworami: wymiana lub przełożenie na standard europejski z legalizacją,
- przyłącza wodne w calach,
- światła pod europejskie przepisy,
- licznik w milach.
Więcej szczegółów znajdziesz w poradnikach o konwersji auta z USA i zmianach po sprowadzeniu. Przy droższym egzemplarzu nie licytuj bezopinii rzeczoznawcy.
Homologacja i badanie kampera z USA – ile płacisz w SKP?
Za badanie kampera w SKP zapłacisz 149 lub 234 zł plus 91 zł za identyfikację. To, czy potrzebna będzie homologacja indywidualna (TDT), zależy od egzemplarza i instalacji gazowej – ramy opisaliśmy we wpisie o homologacji auta z USA. Stawki z tabeli 6 obowiązują od 19.09.2025.
Tabela 6. Opłaty w SKP dla kampera
Czynność | Opłata |
|---|---|
Samochód specjalny do 3,5 t | 149 zł |
Samochód specjalny 3,5–16 t | 234 zł |
Instalacja gazowa (badanie specjalistyczne) | +96 zł |
Identyfikacja / dane do rejestracji | +91 zł (143 zł po wypadku) |
Rejestracja kampera z USA jako samochód specjalny kempingowy – 30 dni i e-TOLL
Kamper zarejestrujesz jako „samochód specjalny" o przeznaczeniu „kempingowy", w 30 dni od odprawy – inaczej kara 500 zł (po 180 dniach 1 000 zł). Terminy opisaliśmy we wpisie do kiedy zarejestrować auto z USA. Przejdź te kroki po kolei:
- Odprawa celna i dopuszczenie do obrotu.
- Deklaracja akcyzowa (usługa akcyzy u nas: 300 zł).
- Adaptacje: 230 V, gaz, światła, licznik.
- Badanie techniczne i identyfikacja w SKP.
- Rejestracja z kompletem dokumentów (własność, odprawa, akcyza, badanie, dopuszczenie jednostkowe jeśli wymagane).
kamper powyżej 3,5 t płaci e-TOLL. Zwolnienie kamperów (druk 2551) nie weszło do ustawy z 29.05.2026, a kara za brak opłaty to 1 500 zł.
Kiedy sprowadzenie kampera z USA się nie opłaca?
Kamper się nie opłaca, gdy podatki i adaptacje zjadają przewagę ceny. Odpuść licytację zwłaszcza wtedy, gdy:
- kupujesz Class A i masz tylko kat. B,
- auto ma wysoki ERC na aukcji, a zabudowa po wodzie lub pożarze to wielka niewiadoma,
- lot ma flood damage albo tytuł Parts Only, Scrap czy Certificate of Destruction – tylko na części,
- silnik V10 lub V8 podbija akcyzę do 18,6%, a nie sprawdzono statusu Run and Drive.
Import kampera z Ameryki z Cars-World – sprawdzimy DMC, pochodzenie i fracht, zanim zalicytujesz
Zanim złożysz ofertę na Copart lub IAAI, sprawdzamy naklejkę GVWR, pochodzenie podwozia, kubaturę i fracht. Prowizja za obsługę importu auta z USA to 2 000 zł brutto, depozyt od 4 000 zł, a raport Carfax dostajesz gratis.
FAQ
FAQ – kamper z USA
Jakie prawo jazdy na kamper z USA?
Decyduje DMC z dokumentów (GVWR): do 3,5 t kat. B, 3,5–7,5 t kat. C1, powyżej kat. C.
Czy kamper 4,25 t można prowadzić na kategorię B?
W 2026 r. tylko pojazd na paliwa alternatywne z adnotacją w dowodzie i 2 latami kat. B. Dla kamperów benzynowych i diesli dopiero po wdrożeniu dyrektywy 2025/2205, stosowanej od 26.11.2029.
Ile kosztuje sprowadzenie kampera z USA?
Podatki to ok. 46–60% wartości celnej (akcyza 18,6%, VAT 23%, cło 0% lub 10%).
Czy od kampera płaci się akcyzę?
Tak, kamper to CN 8703. Przyczepa kempingowa (CN 8716) akcyzy nie ma.
Czy kamper z USA zmieści się w kontenerze?
Zwykle nie (40' HC ma ok. 2,69 m wysokości). Płynie RoRo, z ceną za m³.
Jak zarejestrować kampera z USA?
Jako samochód specjalny kempingowy, w 30 dni od odprawy.
Czy kamper powyżej 3,5 t płaci e-TOLL?
Tak. Zwolnienie nie weszło do ustawy z 29.05.2026, a kara za brak opłaty to 1 500 zł.
Czy kampery z USA są tańsze?
W zakupie tak, ale przewagę zjadają akcyza 18,6% przy V10 i V8 oraz fracht za m³. Policzymy to dla Ciebie przed licytacją.
Źródła
Przepisy
- Dyrektywa (UE) 2025/2205 z 22.10.2025 – https://eur-lex.europa.eu/eli/dir/2025/2205/oj
- Rozporządzenie (UE) 2026/1455 z 25.06.2026 – https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2026/1455/oj
- Ustawa o kierujących pojazdami, art. 6 (t.j. Dz.U. 2025 poz. 1226) – isap.sejm.gov.pl
- Ustawa o podatku akcyzowym, art. 100, 104, 105, 109a (t.j. Dz.U. 2026 poz. 412) – isap.sejm.gov.pl
- Ustawa o podatku od towarów i usług, art. 146ef (t.j. Dz.U. 2026 poz. 1263) – isap.sejm.gov.pl
- Prawo o ruchu drogowym, art. 20, 72, 73aa, 140mb (t.j. Dz.U. 2024 poz. 1251 ze zm.) – isap.sejm.gov.pl
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 3.09.2025 w sprawie opłat za badania techniczne (Dz.U. 2025 poz. 1223) – isap.sejm.gov.pl
- Ustawa z 29.05.2026 o zmianie ustawy o drogach publicznych (Dz.U. 2026 poz. 982; druk sejmowy nr 2551) – sejm.gov.pl
- Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury na interpelację nr 13557 z 30.04.2026 – sejm.gov.pl
Bazy, dane i artykuły
- TARIC, kod CN 8703 (motor caravans) – https://www.thetradehub.eu/en/customs/taric/870332110080
- Seabridge, stawki RoRo Ameryka Północna–Europa – https://www.seabridge-tours.de/en/motorhome-shipping/europe/
- Lichtsinn RV, GVWR podwozi Ford E-350/E-450/F-53 – https://lichtsinn.com/blog/ford-motorhome-chassis-for-winnebago-and-itasca-rvs
- Lichtsinn RV, Winnebago Revel (GVWR 8 550 lb) – https://lichtsinn.com/blog/winnebago-revel-gvwr-occc-and-gcwr-the-story
- Otomoto, e-TOLL dla kamperów i przyczep – https://www.otomoto.pl/news/bez-e-toll-dla-kampera-i-przyczepy











