Cadillac CT4 to benzynowy sedan kompaktowego segmentu premium z napędem na tył – amerykański odpowiednik BMW serii 3 i Mercedesa klasy C, którego nigdy nie sprzedawano w polskich salonach. Model jest wciąż produkowany, więc na aukcje Copart i IAAI trafiają egzemplarze bardzo młode, często z przebiegiem poniżej 50 tys. km.
Bo Cadillac nie prowadzi w Europie sprzedaży sedanów, a CT4 nigdy nie doczekał się tu oficjalnej dystrybucji. Nie ma więc polskich ofert, do których można by porównać cenę – import aut z USA jest przy tym modelu jedyną drogą, a nie tańszą alternatywą.
W zamian dostajesz konstrukcję, która w tej klasie zrobiła się rzadka.
Ponieważ produkcja trwa, licytacje Copart i IAAI zasilają egzemplarze po pierwszej szkodzie – liczniki poniżej 50 tys. km są tu normą, zdarzają się auta praktycznie nowe. To zupełnie inna sytuacja niż przy modelach, które trafiają na plac po zakończeniu cyklu życia.
Zacznijmy od dobrej wiadomości: CT4 powstaje w zakładzie Lansing Grand River w stanie Michigan, co potwierdza numer nadwozia zaczynający się od 1G6. Od 1 lipca 2026 roku auta wyprodukowane w Stanach objęte sązerową stawką celną – przy tym modelu odpada więc 10%, które płaci się za samochody z Europy, Meksyku czy Japonii.
Zła wiadomość jest taka, że o drugiej pozycji na rachunku decyduje wybór silnika.
Wersja | Silnik | Moc | Pojemność | Akcyza |
|---|---|---|---|---|
CT4 Luxury / Sport | 2.0 Turbo | 237 KM | 1 998 cm³ | 3,1% |
CT4-V | 2.7 Turbo | 310–325 KM | 2 727 cm³ | 18,6% |
CT4-V Blackwing | 3.6 V6 twin-turbo | 472 KM | 3 564 cm³ | 18,6% |
Bazowa jednostka mieści się dwoma centymetrami sześciennymi pod progiem 2000 cm³, co przenosi ją do najniższej stawki akcyzowej dla samochodów spalinowych. W połączeniu z zerowym cłem daje to układ, jakiego w tej klasie prawie nie ma. Zobacz różnicę na dwóch scenariuszach:
Pozycja | CT4 2.0 Turbo | CT4-V Blackwing |
|---|---|---|
Wartość | 50 000 zł | 120 000 zł |
Cło | 0 zł | 0 zł |
Akcyza | 1 550 zł (3,1%) | 22 320 zł (18,6%) |
VAT 23% | 11 857 zł | 32 734 zł |
Opłaty razem | 13 407 zł | 55 054 zł |
Podstawą akcyzy jest wartość rynkowa pojazdu w Polsce, nie cena z aukcji – powyższe wyliczenia ilustrują sam mechanizm. Realną kwotę dla wybranego lotu przygotowujemy razem z weryfikacją oferty, którą robimy do 2 godzin od zgłoszenia; orientacyjnie policzysz ją też w kalkulatorze importu aut z USA. Deklarację AKC-U rozliczamy za 300 zł, składając ją przez PUESC zwykle w 1–2 dni robocze od kompletu dokumentów.
Najmocniejsza wersja zasługuje na osobny akapit, bo to jeden z ostatnich samochodów swojego rodzaju. Blackwing łączy 3,6-litrowe V6 z podwójnym turbodoładowaniem o mocy 472 KM i momencie 603 Nm z napędem na tył – i jest dostępny z sześciobiegową skrzynią manualną. W segmencie, w którym manuale wymarły niemal całkowicie, to argument sam w sobie.
Parametr | CT4-V Blackwing |
|---|---|
Silnik | 3.6 V6 twin-turbo (LF4) |
Moc / moment | 472 KM / 603 Nm |
Skrzynia | Manualna 6-biegowa lub automat 10-biegowy |
Napęd | Tylny |
0–100 km/h | ok. 3,9 s |
Zawieszenie | Magnetic Ride Control z magnetoreologicznymi amortyzatorami |
Rozrzut wycen jest tu największy w całej gamie – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy dolarów, zależnie od zakresu szkody. Przy tej wersji szczególnie warto ustalić budżet przed licytacją, bo przy 18,6-procentowej akcyzie liczonej od wartości rynkowej różnica kilku tysięcy dolarów na aukcji przekłada się na znacznie większą kwotę w rozliczeniu końcowym.
W licytacjach USA Cadillaca CT4 wyraźnie dominują uszkodzenia przednie, dalej tył i boki. Przy młodym aucie z tego segmentu przód oznacza konkretne pozycje kosztowe: reflektory LED, czujniki systemów wsparcia kierowcy, chłodnice i osłony aerodynamiczne. Dlatego przy każdym takim locie wycena robiona wyłącznie ze zdjęć jest niewystarczająca – kierujemy je do rzeczoznawców z certyfikatem kompetencji wg PN-EN ISO/IEC 17024.
Drugi filtr to dokument własności, a przy CT4 przekrój jest wyjątkowo szeroki.
Dokument z aukcji | Znaczenie | Rejestracja w Polsce |
|---|---|---|
Certificate of Title / Original | Czysty tytuł, bez wpisu o szkodzie całkowitej | Bez przeszkód |
Salvage Title / Rebuildable | Szkoda całkowita, auto do odbudowy | Po naprawie i badaniach |
Title with Salvage History | Czysty tytuł z adnotacją o przeszłej szkodzie | Możliwa – sprawdź jakość naprawy |
Dis/Dlr/Exp Only | Obrót ograniczony do dealerów lub eksportu | Możliwa – wywóz jest dopuszczony |
Non-Repairable / Cert. of Destruction | Pojazd trwale wyłączony z ruchu | Niemożliwa – tylko na części |
Dwa ostatnie wiersze pojawiają się przy tym modelu regularnie i są źródłem najczęstszych pomyłek. Dis/Dlr/Exp Only wygląda groźnie, ale eksport jest tam wprost dopuszczoną ścieżką – ograniczenie dotyczy obrotu wewnątrz danego stanu i obniża cenę, na czym akurat możesz zyskać. Non-Repairable i Certificate of Destruction przekreślają rejestrację całkowicie, niezależnie od tego, jak dobrze auto wygląda na zdjęciach. Historię tytułu prześwietlamy przed każdą licytacją, a raport Carfax dostajesz od nas gratis w ramach depozytu.
Średnio 45 dni, w pełnym zakresie 45–75 dni od wygranej licytacji do postawienia auta pod domem.
Za całą obsługę płacisz stałą prowizję 2 000 zł brutto – tę samą przy bazowym CT4 za 4 000 i przy Blackwingu za 30 000 $. Do rejestracji dochodzi konwersja świateł pod przepisy UE oraz przełączenie zestawu wskaźników z mil na kilometry. Przy marce bez sieci dealerskiej w Polsce pomagamy też ustalić zakres ubezpieczenia z uwzględnieniem kosztu części oraz dobrać finansowanie, jeśli zakup ma być rozłożony w czasie.
Ceny aukcyjne bazowych wersji zaczynają się w okolicach 3 tys. $ i sięgają kilkunastu tysięcy przy najmłodszych rocznikach; Blackwing potrafi kosztować kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Do tego dochodzi transport lądowy i morski, VAT 23%, akcyza 3,1% albo 18,6% zależnie od silnika oraz stała prowizja 2 000 zł brutto. Cło wynosi 0%, bo model powstaje w USA – to pozycja, której przy większości konkurentów z tej klasy nie da się uniknąć.
Bazowa, z silnikiem 2.0 Turbo o pojemności 1 998 cm³. Mieści się poniżej progu 2000 cm³, więc akcyza wynosi 3,1% zamiast 18,6% obowiązujących przy jednostkach 2.7 i 3.6. Przy zerowym cle i 237 KM w standardzie to najtańszy sposób na kompaktowego sedana premium z napędem na tył. Mocniejsze wersje mają sens, jeśli szukasz konkretnie osiągów – wtedy wyższa akcyza jest po prostu kosztem wejścia.
Rejestracja przebiega standardowo dla auta spoza UE – z badaniem technicznym, konwersją oświetlenia i zmianą jednostek na kilometry; przy tytule salvage lub rebuildable dochodzi przegląd powypadkowy. Egzemplarzy z dokumentem Non-Repairable lub Certificate of Destruction nie zarejestrujesz w ogóle. Serwis prowadzą warsztaty niezależne – CT4 korzysta z rozwiązań technicznych General Motors, więc silnik, skrzynia i elementy zawieszenia mają szeroko dostępne odpowiedniki, a trudniej bywa jedynie z blachami i wykończeniem wnętrza.

Akcyza na samochód osobowy z USA wynosi 3,1% przy silniku do 2000 cm³ i 18,6% powyżej tej pojemności. Hybrydy płacą 1,55% lub 9,3%, elektryki i wodorowce 0%, a pickupy sklasyfikowane jako ciężarowe nie podlegają akcyzie w ogóle.

UC95 to projekt ustawy Ministerstwa Infrastruktury zmieniający zasady dopuszczania do ruchu pojazdów spoza Unii Europejskiej. Na wrzesień 2026 nadal jest projektem – nie został przyjęty przez Radę Ministrów ani skierowany do Sejmu.

Historię auta z USA sprawdzisz po numerze VIN w kilku niezależnych źródłach: federalnym rejestrze NMVTIS, raporcie komercyjnym oraz na karcie aukcyjnej Copart lub IAAI. Podstawowa weryfikacja kosztuje około 35–45 USD i zajmuje zwykle około 30 minut.

W 2026 r. odpowiedź na pytanie o cło nie brzmi już automatycznie „10%”. Od 1 lipca 2026 r. część samochodów może korzystać ze stawki 0% – ale tylko wtedy, gdy auto ma pochodzenie USA i spełniono warunki preferencji.

Najczęściej nie. Problem zaczyna się nie od napisu „USA” w historii auta, tylko od konkretnego modelu, wersji i części, której potrzebujesz.

Timed Auction na IAAI to aukcja, w której nie ścigasz się z licytatorem na żywo. Ustawiasz maksymalną kwotę, system podbija za Ciebie, a każdy lot ma własny moment zakończenia.

Scat Pack nie jest nazwą jednego silnika. To performance’owe oznaczenie Dodge – od grupy szybkich modeli z 1968 roku, przez 392 HEMI 6.4 V8 z lat 2015–2023, po Chargera 2026 z 3.0 twin-turbo i elektrycznego Daytonę.

CheckCar.vin to internetowy serwis, który po 17-znakowym numerze VIN generuje raport historii pojazdu – przebieg, szkody, status tytułu, historię aukcyjną, wyposażenie. Zanim wpiszesz numer karty, musisz wiedzieć jedno: trial automatycznie zamienia się w płatną subskrypcję.

Window Sticker to metryka fabryczna konkretnego auta – pokazuje wersję, silnik, skrzynię, kolor, pakiety, wyposażenie i cenę MSRP z dnia, gdy samochód był nowy. Nie pokazuje natomiast historii szkód ani właścicieli.

Sprawdzamy, które tanie SUV-y z aukcji Copart i IAAI naprawdę opłaca się sprowadzić z USA. Ranking premiuje wersje silnikowe mieszczące się w niższym progu akcyzy (do 2000 cm³), a nie same nazwy modeli, i pokazuje realny wzór na koszt importu.

Sprawdzamy, które elektryki z amerykańskich aukcji Copart i IAAI naprawdę opłaca się sprowadzić – nie te najtańsze na pierwszy rzut oka, ale te, które po transporcie, naprawie i legalizacji nadal mają sens. Od Rivian R1T po Teslę Model Y.

ERC, czyli Estimated Repair Cost, to szacunkowy koszt naprawy widoczny przy części aut aukcyjnych. Nie jest to gwarantowany koszt naprawy w Polsce – aukcje same zastrzegają, że wartość może odbiegać od rzeczywistości, dlatego ERC trzeba traktować jako punkt odniesienia, a nie gotowy budżet.