Cadillac CT6 to benzynowa limuzyna pełnowymiarowego segmentu luksusowego – flagowiec marki, konkurent BMW serii 7 i Mercedesa klasy S, mierzący blisko 5,2 metra długości. Na aukcjach Copart i IAAI wyceniany bywa na poziomie używanego kompaktu, a przy niektórych wersjach obowiązuje go najniższa stawka akcyzy dla aut spalinowych. Sprawdzamy każdy lot przed licytacją i prowadzimy import za stałą prowizję 2 000 zł brutto.
Bo w Stanach flagowe sedany straciły rację bytu szybciej niż gdziekolwiek indziej. Klienci przeszli na duże SUV-y, a produkcję Cadillaca CT6 zakończono wraz z rocznikiem 2020, gdy zakład Detroit-Hamtramck przestawiono na inne modele. Auto, które kosztowało nowe grubo ponad 50 tys. dolarów, po kilku latach osiąga na licytacji ułamek tej kwoty.
Dla kupującego z Polski oznacza to trzy rzeczy.
Przy takim rozrzucie stanu technicznego selekcja lotu waży więcej niż sama cena. Dlatego wybrany egzemplarz weryfikujemy do 2 godzin od zgłoszenia – sprawdzamy VIN, historię serwisową, dokument własności i realny zakres szkody, a raport Carfax dostajesz gratis w ramach depozytu od 4 000 zł.
Cadillac CT6 powstawał w Detroit, co potwierdza numer nadwozia zaczynający się od 1G6. Od 1 lipca 2026 roku auta wyprodukowane w Stanach objęte sązerową stawką celną, więc przy tym modelu odpada 10%, które płaci się za limuzyny z Niemiec. O wysokości akcyzy decyduje natomiast wersja silnikowa – a rozpiętość jest tu największa w całej gamie Cadillaca.
Wersja | Silnik | Moc | Pojemność | Akcyza |
|---|---|---|---|---|
CT6 2.0T | 2.0 Turbo | 265 KM | 1 998 cm³ | 3,1% |
CT6 3.6 | 3.6 V6 | 335 KM | 3 564 cm³ | 18,6% |
CT6 Twin Turbo | 3.0 V6 twin-turbo | 404 KM | 2 997 cm³ | 18,6% |
CT6-V | 4.2 V8 twin-turbo | 550 KM | 4 193 cm³ | 18,6% |
Pierwszy wiersz to sytuacja, która przy limuzynie tej wielkości praktycznie nie występuje. Pełnowymiarowy sedan klasy luksusowej z silnikiem mieszczącym się pod progiem 2000 cm³ – i wynikającą z tego akcyzą 3,1% zamiast 18,6%. Przy aucie o wartości 40 000 zł różnica wygląda tak:
Pozycja | CT6 2.0 Turbo | CT6 3.6 / 3.0 TT / 4.2 V8 |
|---|---|---|
Wartość referencyjna | 40 000 zł | 40 000 zł |
Cło | 0 zł | 0 zł |
Akcyza | 1 240 zł (3,1%) | 7 440 zł (18,6%) |
VAT 23% | 9 485 zł | 10 911 zł |
Opłaty razem | 10 725 zł | 18 351 zł |
Różnica ponad 7,6 tys. zł bierze się wyłącznie z pojemności skokowej – bo powyżej progu 2000 cm³ polskie stawki nie różnicują już niczego, więc czterolitrowe V8 płaci dokładnie tyle samo co trzylitrowe V6. Deklarację AKC-U rozliczamy za 300 zł, składając ją przez PUESC zwykle w 1–2 dni robocze od kompletu dokumentów; orientacyjną kalkulację dla wybranego lotu zrobisz w kalkulatorze importu aut z USA.
Podstawą akcyzy jest wartość rynkowa pojazdu w Polsce, nie cena z aukcji – powyższe wyliczenia ilustrują sam mechanizm.
Wersja CT6-V zasługuje na osobny akapit z powodu, który nie ma odpowiednika w reszcie gamy. Pod maską pracuje 4,2-litrowe V8 z podwójnym turbodoładowaniem o mocy 550 KM i momencie 850 Nm – konstrukcja zaprojektowana od podstaw wyłącznie dla tego modelu, składana ręcznie.
Parametr | CT6-V |
|---|---|
Silnik | 4.2 V8 twin-turbo, montaż ręczny |
Moc / moment | 550 KM / 850 Nm |
Skrzynia | Automat 10-biegowy |
Napęd | Stały napęd na cztery koła |
0–100 km/h | ok. 4,3 s |
Produkcja | Zakończona w 2020 roku wraz z modelem |
Ten silnik nie doczekał się drugiego życia w żadnym innym modelu – zniknął razem z CT6, a wyprodukowano go w bardzo ograniczonej liczbie. To sprawia, że CT6-V jest na licytacjach wyceniany zupełnie inaczej niż reszta gamy: podczas gdy zwykłe egzemplarze zaczynają się w okolicach 2 tys. $, wersja V osiąga kilkadziesiąt tysięcy dolarów.
Przy takiej rozpiętości ustalenie budżetu przed licytacją jest ważniejsze niż gdziekolwiek indziej. Jeśli zakres szkody budzi wątpliwości, kierujemy lot do rzeczoznawców z certyfikatem kompetencji wg PN-EN ISO/IEC 17024, którzy wyceniają naprawę konkretnego egzemplarza – bo przy jednostce, której nie da się zastąpić inną, każdy błąd w ocenie stanu silnika kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych.
W ofertach tego modelu wyraźnie dominują uszkodzenia przednie, dalej tył, boki oraz pojedyncze przypadki zalania. Przy limuzynie naszpikowanej elektroniką każdy z tych wpisów znaczy co innego dla kosztu naprawy.
Drugi filtr to dokument własności, który przy CT6 potrafi przesądzić o wszystkim.
Dokument z aukcji | Co oznacza | Rejestracja w Polsce |
|---|---|---|
Certificate of Title / Original | Bez przeszkód | |
Salvage Title / Rebuilt | Szkoda całkowita, pojazd odbudowany lub do odbudowy | Po naprawie i badaniach |
MV-907A (Nowy Jork) | Stanowy odpowiednik salvage title | Po naprawie i badaniach |
Salvage – Greater Than 75% | Koszt naprawy przekroczył 75% wartości auta | Możliwa – wymaga bardzo ostrożnej wyceny |
Salvage Flood | Formalnie możliwa – w praktyce odradzamy |
Przy tanim aucie z tej półki najczęstszą pomyłką jest założenie, że skoro egzemplarz kosztuje 2–3 tys. dolarów, to naprawa „jakoś się zmieści”. Przy limuzynie z segmentu klasy S koszt części nie skaluje się z ceną aukcyjną – jeden reflektor potrafi przewyższyć kwotę, za którą wylicytowano całe auto. To jest dokładnie ten moment, w którym mówimy klientowi, żeby odpuścił.
Średnio 45 dni, w pełnym zakresie 45–75 dni od wygranej licytacji do postawienia auta pod domem.
Do rejestracji dochodzi konwersja oświetlenia pod przepisy UE i przełączenie zestawu wskaźników z mil na kilometry. Warto też pamiętać, że Cadillac nie ma w Polsce sieci dealerskiej – obsługą zajmują się warsztaty niezależne, przy czym baza techniczna pochodzi z półek General Motors, więc elementy mechaniczne mają szeroko dostępne odpowiedniki. Trudniej bywa z blachami i wykończeniem wnętrza specyficznym dla modelu, dlatego przy szkodach przednich kalkulację naprawy robimy razem z wyceną całego importu, a nie osobno.
Wyceny aukcyjne zwykłych wersji zaczynają się w okolicach 2 tys. $ i sięgają kilkunastu tysięcy przy najmłodszych rocznikach; CT6-V z V8 wyceniany bywa na kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Do tego dochodzi transport lądowy i morski, VAT 23%, akcyza 3,1% albo 18,6% zależnie od silnika oraz stała prowizja 2 000 zł brutto. Cło wynosi 0%, bo model powstawał w Detroit. Konkretną kwotę dla wybranego lotu liczymy razem z weryfikacją oferty, przed licytacją.
Pod względem podatkowym to najlepszy wybór w całej gamie – pojemność 1 998 cm³ oznacza akcyzę 3,1% zamiast 18,6%, czyli oszczędność rzędu 7,6 tys. zł przy aucie o wartości 40 000 zł. Jednostka rozwija 265 KM, co przy masie limuzyny nie robi z niej auta szybkiego, ale wystarcza do spokojnej jazdy. Jeśli szukasz osiągów, sensowniejsze jest 3.0 V6 twin-turbo o mocy 404 KM – wtedy próg 2000 cm³ i tak zostaje przekroczony, więc mocniejszy silnik nie pogarsza już rachunku podatkowego.
Tak – auta z tytułem salvage lub rebuilt rejestruje się po naprawie i pozytywnym badaniu technicznym, w tym przeglądzie powypadkowym. Ostrożności wymagają dwa oznaczenia: Salvage – Greater Than 75%, gdzie koszt naprawy przekroczył trzy czwarte wartości pojazdu, oraz Salvage Flood, czyli szkoda po zalaniu – formalnie rejestrowalna, ale przy aucie z tak rozbudowaną elektroniką rzadko opłacalna. Dokument własności prześwietlamy przed każdą licytacją.

Akcyza na samochód osobowy z USA wynosi 3,1% przy silniku do 2000 cm³ i 18,6% powyżej tej pojemności. Hybrydy płacą 1,55% lub 9,3%, elektryki i wodorowce 0%, a pickupy sklasyfikowane jako ciężarowe nie podlegają akcyzie w ogóle.

UC95 to projekt ustawy Ministerstwa Infrastruktury zmieniający zasady dopuszczania do ruchu pojazdów spoza Unii Europejskiej. Na wrzesień 2026 nadal jest projektem – nie został przyjęty przez Radę Ministrów ani skierowany do Sejmu.

Historię auta z USA sprawdzisz po numerze VIN w kilku niezależnych źródłach: federalnym rejestrze NMVTIS, raporcie komercyjnym oraz na karcie aukcyjnej Copart lub IAAI. Podstawowa weryfikacja kosztuje około 35–45 USD i zajmuje zwykle około 30 minut.

W 2026 r. odpowiedź na pytanie o cło nie brzmi już automatycznie „10%”. Od 1 lipca 2026 r. część samochodów może korzystać ze stawki 0% – ale tylko wtedy, gdy auto ma pochodzenie USA i spełniono warunki preferencji.

Najczęściej nie. Problem zaczyna się nie od napisu „USA” w historii auta, tylko od konkretnego modelu, wersji i części, której potrzebujesz.

Timed Auction na IAAI to aukcja, w której nie ścigasz się z licytatorem na żywo. Ustawiasz maksymalną kwotę, system podbija za Ciebie, a każdy lot ma własny moment zakończenia.

Scat Pack nie jest nazwą jednego silnika. To performance’owe oznaczenie Dodge – od grupy szybkich modeli z 1968 roku, przez 392 HEMI 6.4 V8 z lat 2015–2023, po Chargera 2026 z 3.0 twin-turbo i elektrycznego Daytonę.

CheckCar.vin to internetowy serwis, który po 17-znakowym numerze VIN generuje raport historii pojazdu – przebieg, szkody, status tytułu, historię aukcyjną, wyposażenie. Zanim wpiszesz numer karty, musisz wiedzieć jedno: trial automatycznie zamienia się w płatną subskrypcję.

Window Sticker to metryka fabryczna konkretnego auta – pokazuje wersję, silnik, skrzynię, kolor, pakiety, wyposażenie i cenę MSRP z dnia, gdy samochód był nowy. Nie pokazuje natomiast historii szkód ani właścicieli.

Sprawdzamy, które tanie SUV-y z aukcji Copart i IAAI naprawdę opłaca się sprowadzić z USA. Ranking premiuje wersje silnikowe mieszczące się w niższym progu akcyzy (do 2000 cm³), a nie same nazwy modeli, i pokazuje realny wzór na koszt importu.

Sprawdzamy, które elektryki z amerykańskich aukcji Copart i IAAI naprawdę opłaca się sprowadzić – nie te najtańsze na pierwszy rzut oka, ale te, które po transporcie, naprawie i legalizacji nadal mają sens. Od Rivian R1T po Teslę Model Y.

ERC, czyli Estimated Repair Cost, to szacunkowy koszt naprawy widoczny przy części aut aukcyjnych. Nie jest to gwarantowany koszt naprawy w Polsce – aukcje same zastrzegają, że wartość może odbiegać od rzeczywistości, dlatego ERC trzeba traktować jako punkt odniesienia, a nie gotowy budżet.